VOONO – HENNA V ODSTÍNU SOFT BLACK A INDIGO

VOONO – HENNA V ODSTÍNU SOFT BLACK A INDIGO

S hennou jsem začala koketovat před hoooodně dlouhou dobou. Určitě jsem tehdy ještě ani blog nepsala. Přesně to datovat nedovedu. 8 let? Víc? Míň? Nemám tucha. Vystřídala jsem za tu dobu snad všechny značky, které byly po ruce – LUSH, Logona, Henné Color, Henna (DM, Teta), Khadí, Radico, Cosmetikabio… Nechci házet ramena, ale myslím si, že rozhodně mám s čím srovnávat a z čeho vycházet. Všechno to byly odstíny buď v černé, nebo tmavěhnědé. Nutno ale podotknout, že z těch osmi let jsem barvila nějakou dobu i černou chemkou a poslední rok polopřírodními barvami Herbatint. A někde v průběhu se konal blonďatý experiment, na jehož konci jsem se pokorně vrátila právě k henně, abych nebyla časem úplně plešatá a dala háro zase do pořádku.

Jak vám může ozdravit vlasy barva? Inu, snadno. Henna totiž není jen barvicí prášek, díky kterému získáte na vlasech vytoužený odstín. Funguje zároveň jako maska a „hnojivo“, které dělá vlasům ohromně dobře. Henna oproti barvám z drogerie do vlasů neproniká, ale obaluje je. Čímž je zpevňuje a činí odolnější proti třepení a lámání. A může prý pomoci i s nadměrným maštěním vlasů, s lupy, splihlými vlasy, padajícími vlasy, apod. Čili vlastně jeden velký zázrak. Reklamní kecy? Kdeže! Kdybych to nevyzkoušela na vlastní kůži, resp. vlasy, nejspíš by mi množství pozitiv přišlo také podezřelé. Nicméně po tom, co jsem si kdysi ze spáleného roští díky henně vykouzlila zpět VLASY, na ni nedám dopustit. Tudíž – jestli netrváte na platinové blond, neexistuje důvod, proč hennu nevyzkoušet.

Dnešní recenze se bude týkat české značky Voono, kterou můžete na trhu objevit posledního půl roku. Tedy horká novinka :-) Původně jsem se testům hennových barev bránila zuby nehty, poněvadž jsem plánovala zůstat u Herbatint a postupně zesvětlovat havranní černou na světlejší hnědou. Ne, že by se mi hnědá tak moc líbila. Naopak. Miluju na sobě „černou tmu“. Bylo to spíš z toho důvodu, že poslední roky už šedivím ve velkém a v černé je to zkrátka hodně vidět. Jenže… Pak jsem si řekla, že přeci nejsem tak stará, abych rezignovala na oblíbenou barvu a vydala se cestou praktična a „mahagonového květáku“. A tak se stalo, že mě milá Petra z e-shopu Voním Přírodou nenápadně přesvědčila hláškou o krásných a zdravých vlasech a henně v jedné větě. Vím, že aplikace henny je o facku víc pracná. Ale na druhou stranu – můžete s ní vlasy/odrosty barvit klidně co 14 dní a vlasům to nejenže neublíží. Ještě je to posílí!

Takže víte, co? Kašlat na šediny! A jak se shodli Riggs a Murtaugh ve filmu Smrtonosná zbraň: „My ještě nejsme staří!“ :-D

Poučena z předchozích zkušeností, rozhodla jsem se okamžitě pro kombinaci dvou odstínů barev. Indigo a Soft Black. Byla doba, kdy jsem barvila jen samotným indigem, ale k tomu zas dospěju možná později. Teď jsem chtěla vyzkoušet tohle duo. Očekávání bylo veliké, stejně jako malá obava, jestli po takové době ještě zvládnu namíchat „hennovou kaši“. Jakkoli se na šedivé vlasy doporučuje nejdřív tzv. předpigmentace rudým odstínem Copper a až pak nanášení třeba Soft Black, já šla do rizika. A šediny jsem se rozhodla vzít útokem bez předpigmentování. Jak se povedlo? Čtěte dál!

Voono – henna v odstínu Soft Black a IndigoVoono – henna v odstínu Soft Black a IndigoVoono – henna v odstínu Soft Black a IndigoVoono – henna v odstínu Soft Black a IndigoVoono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Balení + potřebné rekvizity

Vybraný odstín vám přijde v papírové krabičce, která obsahuje:

 • pytlík s barvou
 • igelitové rukavice
 • igelitovou čepku
 • návod k použití

Dále budete určitě potřebovat:

 • misku – doporučuju spíš větší než menší
 • barvicí štětec – s kartáčkem na zuby je sice psina, ale tu pracnost si neumím představit
 • mastný krém nebo balzám – stačí vazelína, nebo bambucké máslo
 • 2 igelitové tašky – doporučuju ty laciné z Tesca za 2 Kč
 • starou vařečku – nebo něco jiného NEKOVOVÉHO na míchání barvy
 • vodu ohřátou na teplotu dle návodu
 • starý ručník, který neobrečíte, když se obarví
 • staré triko, u kterého platí totéž, co u ručníku

A kolíček na okamžité zavření sáčku zbylé henny – za tenhle dodatek mi poděkujete zvlášť v případě, že máte doma nenechavou kočku/psa/dítě/chlapa a necháte otevřený pytlík s hennovým práškem na kuchyňské lince).

Voono – henna v odstínu Soft Black a IndigoVoono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Voono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

To není samoúčelná fotka, ale tip, jak otevřít sáček, aniž byste pak museli strávit dvě hodiny úklidem. Sáček malinko nastříhněte, udělejte vevnitř „vzduchovou kapsu“ a pak teprve odstříhněte zbytek pytlíku.

Voono – henna v odstínu Soft Black a IndigoVoono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Teplota vody a jak ji poznat

Co vás může zarazit na první dobrou, tak že je u barev uvedena ideální teplota, kterou se má prášek zalít. Je to proto, že vyšší teplota prý dodává barvě načervenalý nádech. Proto se třeba u odstínů Copper, Orange, Wine Red doporučuje teplota vody 60°-90°C. U Rose Brown je to 60°C. A u odstínů Indigo, Soft Black, Dark Brown, Medium Brown a Light Brown je to 50°C. Zjednodušeně – co chcete, aby šlo do červena, zalejte horkou vodou, co má jít bez rudých odlesků do hněda a do černa – na to je třeba voda o nižší teplotě. Chápeme se, že jo? :-)

A teď kámen úrazu největší. Jak teplotu poznat, když doma nemáte teploměr? Jednoduše. Dejte do rychlovarné plastové konvice vařit 0,5 litru vody. V okamžiku varu konvici odstavte a otevřete. Po 1 minutě a 40 vteřinách by měla mít voda 90°C. Po 9 minutách od odstavení a otevření by měla být teplota vody 70°C. Počkejte ještě 1-2 minuty a můžete zalít i černou barvu. Jinak údaje o minutách nemám ze své hlavy, ale chytře jsem je opsala z blogu Osmikráska a jejího článku „Voda na čaj„. Jasně, že záleží i na tom, jestli máte konvici kovovou, nebo jestli máte v baráku 9 stupňů či 30. Pro hrubou představu měření bez teploměru to ale myslím takový přehled stačí. Lepší, než drátem do oka, ne? :-)

Jak barvu namíchat

Budeme předpokládat, že máte po ruce misku, vařečku na míchání (doporučuju míchat druhým koncem) a otevřený sáček s barvou.

Vsypte do misky prášek s vybraným odstínem (nebo si namíchejte odstínů víc, jak jsem to udělala já). Mám vlasy po ramena a odsypala jsem na první barvení z každého pytlíku polovinu. Půlka Indigo, půlka Soft Black. Celkem tedy 100g. Zpětně ale říkám, že by mi bohatě stačilo množství o polovinu menší, klidně jen nějakých 50-60 g. Přilejte trochu vody. A zamíchejte úzkým koncem vařečky. Kaše bude dělat hroudy a bude určitě dost hustá. Nelekejte se. A přilejte vodu zas. A opět zamíchejte. Radím vám dobře – raději přidávejte vodu po trochách, než abyste si stvořili příliš řídkou barvu. Poteče vám pak z hlavy po uších, ramenou, čele… A to nechcete. Vy toužíte dosáhnout konzistence hustšího řeckého jogurtu. Plus mínus.

Jakmile budete mít barvu hotovou, jděte si umýt vlasy. Kaše mezitím vychladne na příjemnou teplotu a bude se vám s ní líp pracovat, než kdybyste si hned na úvod kydli na hlavu zelené pálící bahno. Použijte nějaký přírodní šampon bez silikonů. Běžně dostupné šampony se silikony prý brání absorpci barvy. Zabrouzdejte po blogu, mám tu šamponových tipů víc než dost. Jo a nepoužívejte kondicionér! Kdyby vás čistě teoreticky něco takového napadlo…

Voono – henna v odstínu Soft Black a IndigoVoono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Voono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Namíchejte si raději hustější kaši, než řidší. Nepoteče vám pak „bahno“ kolem uší z „turbanu“. A ušetříte si hodně nadávek :-)

Voono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Samotné barvení vlasů

Máte vlasy umyté? Nechte je zatím zabalené v teple ručníku. Oblečte si staré tričko, jestli jste to už neudělali. Nachystejte ručník na odpis, který bude od téhle doby váš hennový kamarád. Připravte si po ruce barvicí štětec, rukavice a mastný krém.

Sundejte ručník z hlavy a vlasy rozčešte. Pomažte si uši a linii vlasů na čela a krku mastným krémem, vazelínou nebo balzámem.

Pokud si jó nevěříte, dejte si kolem ramen raději starý ručník, aby vám henna nekapala třeba na ramena.

A jdeme na to. Ideální je začat nahoře pěšinkou. Naneste na ni pár tahy hennu. Špičatým koncem štětce udělejte o kousek dál znovu pěšinku a zas naneste barvu. Tímhle stylem obarvěte celou přední část hlavy. Pokud jste na tom s očima na zadku stejně, jako já, pak bude nejlepší, když si nanesete trochu barvy na temeno hlavy a tu prsty v rukavicích vmasírujete do vlasů už bez štětce. Stejně postupujete vzadu a za ušima. Až budete mít celou hennovou kaši ve vlasech, hlavu ještě pořádně promasírujte, aby se barva dostala fakt všude. Pak si z vlasů vymodelujte „bobeček“, který přikryjte igelitkou. A pak ještě jednou. A ručníkem. A vydržte minimálně 45 minut.

Osobně nechávám hennu působit déle (2-3 hodiny), když mám čas. Tentokrát jsem si chvíli ukrátila u francouzského filmu „I dva jsou rodina“. Vřele doporučuju, uběhlo to jak nic, poněvadž film má dvě hoďky a na střídačku jsem u toho škytala smíchy a pláčem :-)

Voono – henna v odstínu Soft Black a IndigoVoono – henna v odstínu Soft Black a IndigoVoono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Voono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Nadčasový účes z přehlídek pro sezonu jaro/léto 2018 :-D

Smývání henny

Uznali jste za vhodné, že nastal čas barvu smýt? Paráda, jde se na věc! Doporučuju turban rozbalovat nad vanou, nebo sprchovým koutem. Mě se totiž stalo, že ač mi barva netekla během působení, tak po sundání ručníku a první igelitky se mi spustilo několik čůrků po obličeji, já zpanikařila a než jsem se dostala nad sprcháč, stihla jsem zasvinit půl koupelny a málem mě kleplo.

Jelikož je barva velmi jemně namletá, vymývala se mi skvěle a ve vlasech nezůstávaly žádné „drobky“. Dokonce bych se nebála říct, že to bylo jedno z nejrychlejších vymývání henny, co jsem kdy zažila. Vyplachovala jsem hennu cca 10 minut.

Pak jsem vlasy umyla šamponem. U kteréhož bodu bych se zároveň pozastavila. Přímo na papírové krabičce se totiž píše „barvu nechte působit 45 minut až 2 hodiny. Poté důkladně opláchněte vodou a omyjte šamponem.“ Nicméně v samotném letáčku uvnitř krabičky najdete informaci „Po odstranění zbytků pasty z vlasů doporučujeme následujících 24 hodin nepoužívat stylingové přípravky na vlasy, a to ani šampony.“ Přeberte si to, jak chcete. Já vlasy šamponovala.

Voono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Kombinace Soft Black a Indigo – vlasy jsou opláchnuté a umyté šamponem

Shrnutí postupu barvení

 1. nachystejte si veškeré potřebné rekvizity předem
 2. dejte vařit vodu
 3. umíchejte hennu
 4. umyjte si vlasy
 5. naneste teplou hennu na vlasy
 6. počkejte 45 minut až 2 hodiny
 7. smyjte hennu (s šamponem nebo bez?)
 8. kochejte se výsledkem :-)

Výsledek prvního barvení – 11.11.2017

Tiše jsem doufala v havraní čerň a zakrytí šedin. Dle mého se to při prvním barvení povedlo tak na 60%. Nutno podotknout, že jsem vlasy nikterak nepředpigmentovávala (šílené slovo!) pomocí odstínu Copper, jak je doporučováno a tedy jsem je nebarvila na 2x. Šla jsem rovnou do kombinace Indigo a Soft Black. A ještě jsem vlasy při smývání henny umyla šamponem.

Když jsem vlasy studovala v místech šedin blíž, řekla bych, že jsou rozhodně míň vidět. Při omrknutí zblízka bych řekla, že šediny nejsou světlešedé, ale tmavěšedé. Sice na první pohled maskované, ale stejně o nich vím. Původně jsem měla tmavěhnědou barvu díky Herbatint a po barvení jdou odlesky do vínova. Plánuju ještě další barvení a čekám od toho, že se světlejší vlásky ztratí úplně a barva ztmavne ještě víc. Odrosty vzala barva krásně a nebarvené vlasy překryla úplně. Mimochodem – odstup od Herbatint barvy jsem měla 5 týdnů. Z toho poslední týden jsem myslela, že už budu chodit kanálem a ještě v čepici, protože šedinami prokvetlá pěšinka vypadala šíleně!

Určitě kvituju s povděkem, že z vlasů nevychází žádný odér alá „spařená marihuana ve feťáckém doupěti“. Musíte do pramene vlasů doslova zabořit nos a zhluboka se nadechnout, abyste vůbec rozpoznali charakteristickou vůni henny. A to ještě kdoví jestli. To se mi velice zamlouvá!

Voono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Takové to, když největší šprt ve třídě řekne: „Bože, já to vůbec neumím!“ a z písemky dostane jedničku. Já když řeknu, že něco tak je – jde o holý fakt. Tedy i tvrzení ohledně šedin je BOHUŽEL nepřehnané… :-)

Voono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Výsledek druhého barvení – 15.11.2017

Nevím, jak jsem při prvním barvení přišla na to, že potřebuju 100 g na jedno barvení. Prd, velebnosti! BOHATĚ mi tentokrát vystačilo množství 50 g. Barvila jsem jen odstínem Soft Black. A pravda je, že tentokrát už jsem si byla při míchání mnohem jistější a šlo mi to víc od ruky, včetně nanášení na vlasy.

Umíchala jsem si kaši hustější, aby nehrozilo, že mi poteče kolem uší, nebo vzadu na krk. Podařila se mi konzistence, jako když trochu roztopíte Nutellu. Naprosto ideální. Opět jsem zalévala vodou o teplotě kolem 50°C. Umyla jsem si vlasy, trochu je nechala vysušit v ručníku a pak jsem do nich hennu nanesla. Zase jsem zamotala vlásky do igelitu (došly nám tašky, tak jsem nepohrdla pytlíkama na odpad. Čistýma, mimochodem…) a do ručníku a nechala působit cca 1,5 hodiny. Pak jsem hennu vymyla proudem vody. Šlo to velice dobře a znovu chci zdůraznit, že takhle skvěle se mi asi žádná henna zatím nevyplachovala. Máme ve sprše otočnou hlavici a je tam brutální varianta proudu, který kdybyste namířili na kočku, tak ji připleštíte ke kachlíkům. Tím jsem hennu vymyla. A nepoužívala jsem šampon, ani kondicionér. Vlasy byly na omak trochu drsnější, ale nic hrozného. Rozčesala jsem je úplně v pohodě nejdřív hřebenem se širokými zuby a pak šikovným plastovým kartáčem, který mám od mamky.

A jak barvení dopadlo? Na jedničku s hvězdičkou! Šediny jsou zakryté na 100% a vlasy jsou krásně černé, s odlesky do tmavé vínové. A nesmrdí! A jsou lesklé! Jo a museli byste si pramen vlasů srolovat, nacpat až do nosu a nadechnout se, abyste vůbec ucítili nějakou vůni. Popsala bych to jako slámu v létě. Vlastně je to i fajné. A že jsem pár šílených hennových smrádků už zažila! Tohle je fakticky pohádka :-)

Voono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Voono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Skvělí kamarádi pro rozčesání vlasů po hennovém dýchánku!

Voono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Vlasy po druhém barvení – henna je vymytá jen vodou

Voono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Voono – henna v odstínu Soft Black a Indigo

Abrakadabra, šediny jsou pryč :-)

Po druhém barvení mě nenapadá vůbec nic, co bych Voono vytkla. Jakože vůbec. Ani ň. Nanášení super, barva chytá skvěle, vlasy nesmrdí a jsou krásné. Jsem zvědavá na výdrž a vymývání (zatím nic hrozného). Počítám, že v příštím týdnu až dvou budu barvit ještě separé Indigo, které mi zbylo, tak uvidíme. Případně článek ještě doplním o další datum s barvením. Voono mi ale zatím vyhovuje tak moc, že až budu kupovat další barvu, na 99% půjdu po téhle značce a zase kombinaci Indigo a Soft Black. A nejspíš taky budu Ježíška instruovat, že kdyby jako fakt netušil, čím mi rozzářit očka pod stromkem, barva na vlasy to jistí, když už jsem zase u té černé :-D

Výsledek třetího barvení – 30.11.2017

V krabičce mi zbylo ještě posledních 50 g Indiga, tak jsem s ním zamaskovala půl cm odrostů, které se mi během 14 dní vytvořily. Nebylo to vyloženě nutné a tři týdny bych dala bez problémů, ale to už by se mi krylo s návštěvou u kadeřnice a keratinem, který se nesmí 3 dny smývat a… Sakryš, není to sranda, takové vlasové plánování :-D

Míchání i nanášení proběhlo na parádu. Žádný problém, nic. Snad jediné, co bych nějak vyzdvihla, že vlasy byly po vypláchnutí Indiga a uschnutí docela matné a vysušené. Možná proto, že jsem Indigo vyplachovala jen vodou. Stačilo je další den umýt šamponem a kondicionérem a problém vyřešen. Barva je extra tmavá a krásná, odrosty jsou překryté na 100%. Jo a poznámka pro všechny, které zajímají „odlesky„. Odstín jde na denním světle fakt do modra… :-)

Za mě tedy absolutní spokojenost a hodnocení jednička s hvězdičkou. A přidala bych i pochvalu před nastoupenou jednotkou :-)

Voono - Indigo

Koupit se dají Voono barvy v e-shopu Voním přírodou za 259 Kč (100 g).

oddelovnikVonimprirodouVoním přírodou – Obchůdek plný voňavé přírodní kosmetiky, která zalahodí duši, pohladí tělo a provoní mysl.
E-shop: www.vonimprirodou.cz
Facebook: @vonimprirodou
Instagram: @vonimprirodou